У розвинених країнах світу органи лікарського самоврядування існують у вигляді медичних палат, лікарських асоціацій. І лише в Україні донедавна такої організації не було. Завдяки Тетяні Бахтеєвій, Заслуженому лікарю України, доктору медичних наук, у цьому напрямі було зроблено перші кроки. Про це розповів партнер адвокатського об’єднання «LES» Віктор Скок.
«Тетяна Дмитрівна Бахтеєва – автор першого в історії українського парламентаризму законопроекту, який регламентує лікарське самоврядування в Україні. Вона має серйозний досвід, життєвий, лікарський, депутатський та професійний. Природно, що вона, як ніхто інший, знає точно, що потрібно лікарям та пацієнтам. А також те, що потрібно для того, щоб охорона здоров'я розвивалася, і щоб не порушувалися конституційні та інші права медпрацівників та пацієнтів.
Медицині, так само як і скрізь (за аналогією адвокатури), необхідні органи самоврядування, як, наприклад, у нас – Ради адвокатів з областей та регіонів. Це органи самоврядування, які допомагають нам, адвокатському середовищу, вирішити питання, пов'язані з нашою професійною діяльністю. Відповідно, аналог має бути й в медицині. ВМЕК – саме така організація. Спільнота ВМЕК допомагатиме медпрацівникам, пацієнтам захищати їхні права і, зокрема, пропонувати законодавчі ініціативи. Фахівці ВМЕК: а це вчені, лікарі з великим досвідом, професори, доктори та кандидати наук, представники громадськості – розуміють, що потрібно змінити в медицині, які правові акти необхідні для того, щоб галузь росла, процвітала, і щоб медики надавали медичну допомогу пацієнтам на високому професійному рівні», – висловив упевненість Віктор Скок.
Будь-які питання, з якими стикається та чи інша галузь, зокрема й медична, регулюється юридично.
Тому, Віктор Скок вважає, що захист конституційних прав медичних працівників та пацієнтів тісно пов'язаний з юриспруденцією.
«Весь захист та законодавчі ініціативи щодо внесення змін до законодавства – все це відбувається через призму юриспруденції та правового аналізу тієї чи іншої ситуації, алгоритму та механізму її вирішення. Відповідно наша роль, як юристів та адвокатів, при співпраці з ВМЕК, буде полягати в тому, що ми будемо той досвід, який у нас є, а у нас великий досвід, у сфері медичного права – впроваджувати в роботу ВМЕК. Іншими словами, ми реагуватимемо на порушення прав лікарів з метою їх максимального захисту», - поділився інформацією Віктор Скок.
Він звернув увагу на те, що іншою стороною медалі є захист прав пацієнтів:
«Громадяни, які звертаються до лікарні по безкоштовну медичну допомогу (а згідно з Конституцією України, вона у нас безкоштовна), більшість з них, на жаль, не можуть самостійно захистити свої права. Припустімо, вони йдуть до сімейного або профільного лікаря з проханням надання допомоги, в якій лікар відмовляє. Як варіант, причина в тому, що за препарат, якого потребує пацієнт, за нього треба заплатити, тому що він не передбачений державною програмою медичних гарантій. А пацієнт каже: я не маю достатньої заробітної плати, щоб його купити. Питання залишається відкритим: що робити пацієнту та лікарю? В цьому випадку виходить, що лікар не лікує пацієнта, тому що він не може порушити інструкцію, тому що до нього тоді будуть застосовані види відповідальності та заходи впливу. А пацієнт, відповідно, не отримає лікування та не зможе купити ці ліки. Ось для вирішення подібних ситуацій, зокрема, між ВМЕК та нашою адвокатською компанією «LES» було підписано Меморандум про співпрацю».
Віктор Скок упевнений, що «виходом із цієї ситуації буде внесення законодавчих змін до медичного законодавства».
«І наше завдання – працювати в одну ногу з державою, допомагаючи їй у такий складний, воєнний час знаходити механізми вирішення цих питань у юридичній площині, запропонувати свої зміни, які покращать і врегулюють якесь проблемне спірне питання в медицині на користь, як лікарів, так і пацієнтів», - підсумував Віктор Скок.
Comments